תביעה נגד העירייה

על פי חוק, עיריות ומועצות מקומיות נדרשות לדאוג לתחזוקה תקינה של הסביבה המצויה באחריותן. כפי שכולנו יודעים הטיפול בכבישים ומדרכות, בפנסי תאורה ובפחי הזבל אינו מושלם. למרבה הצער, העדר טיפול הדוק עלול להביא לידי התרשלות של העירייה או המועצה אשר מובילה למפגע סביבתי, ובסופו של דבר אנשים או רכוש נפגעים מהם. במקרים אלו ניתן להגיש תביעה נגד העירייה או המועצה ובשורות הבאות יובא הסבר על הנושא.

 

באילו נסיבות ניתן לתבוע את העירייה או המועצה?

חשוב לדעת כי תביעת נזיקין נגד העירייה עשויה להיות מוגשת נגד העירייה או המועצה וכנגד חברת הביטוח המבטחת אותה. עורך הדין במשרדנו יסביר לכם מהם ההבדלים והאפשרויות הפתוחות בפניכם. משכך, ניתן לתבוע את העירייה בקשת רחבה של נסיבות:

  • תאונה ברשות הרבים – אלו מקרי תאונה מצערים אשר הובילו לפגיעות גוף שונות במרחב ציבורי שהאחריות עליו מסורה בידי העירייה. כך למשל, ניתן להגיש כתב תביעה עקב נפילה במדרכה שהיו בה סדקים ובורות שגרמו לנפילה, ניתן להגיש תביעה בגין פגיעה מהיתקלות בעצם או פסולת בשעות החשיכה ובמקום שבו העירייה הייתה אמורה לדאוג לתאורת רחוב תקינה, וניתן להגיש תביעה בגין החלקה על אשפה או שקיות זבל ליד פחים וכן הלאה. 
  • נזקים לרכוש – ניתן לתבוע את העירייה בגין נזקים לרכוש שנבעו מתחזוקה לקויה של שטחים באחריותה. למשל, אם כלי רכב ניזוק או חלילה היה מעורב בתאונה עקב בור גדול שהיה פעור בכביש. ניתן להגיש תביעה נגד עירייה אם נפל על כלי הרכב או על כל רכוש אחר ענף או גזע עץ שאותו העירייה הייתה צריכה לתחזק, ונגרם נזק.
  • מטרד לציבור – לא פעם תושבים סובלים ממטרדים כמו זיהום אוויר, רעש, ריחות, קרינה וכדומה. במקרים אלו, אם יתברר כי העירייה או המועצה אחראיות למטרד או לא פעלו מבעוד מועד למנעו או להפסיקו, אז ניתן להגיש תביעה כנגד העירייה או המועצה.

 

כיצד להגיש תביעה כנגד העירייה או המועצה?

אנשים רבים פונים למשרדנו ושואלים איך לתבוע עירייה או מועצה. אנו מסבירים להם כי תביעה נגד עירייה, כמו כל תביעה נזיקית, אינה עניין של מה בכך.

תחילה יש לאסוף באופן מהיר ואף מיידי את כל הסימוכין למקרה –צילום של פגיעת הגוף או של הרכוש שניזוק, וכמובן את המפגע כמו בור, סדק, פנס רחוב כבוי וכן הלאה. השתדלו לצלם את המפגע והפציעה עצמה מכל הכיוונים. 

בסמוך למקרה חשוב לעדכן את המוקד העירוני ולהתריע על המפגע כך שיהיה דיווח ותיעוד בזמן אמת אודות הפגיעה עקב המפגע הנ"ל וכן במקביל התראה לעירייה לתקן את המפגע על מנת למנוע הישנות תאונות עקב המפגע הנ"ל.  

בנוסף, אם היו עדים למקרה כדאי לאסוף מהם את פרטיהם לצורך התקשרות מאוחרת ואפילו לקבל מהם גרסה כתובה לאירוע, שכן הדבר יאפשר לתמוך בטיעונים המוגשים לעירייה ובהמשך לבית המשפט. 

 

בהמשך יש גם לאסוף את כל התיעוד הרפואי מהטיפולים שקיבלתם בעקבות הפגיעה בבית החולים, בקופת החולים וכל ההוצאות הנלוות לכך. באותו האופן יש לפעול לאיסוף חשבונות מס וקבלות בהקשר לפעולות לתיקון נזקים לרכוש מול בעלי מקצוע שונים. 

את כל המסמכים הללו יש להעביר לעורך הדין, שבמידת הצורך ינחה ויעזור באיסוף מסמכים רלוונטיים נוספים.

 

עוד לפני הגשת תביעה נגד העירייה או המועצה רצוי לפנות אליה עם מכתב דרישה לפיצוי, הכולל את כל הטיעונים והאסמכתאות הרלוונטיות.

אם העירייה אינה נענית לדרישה – יש להגיש תביעה לבית המשפט ולדרוש פיצוי הולם. כמובן שבבית המשפט העירייה או חברת הביטוח תנסה להתנער או להקטין את אחריותה, בין היתר, בטענה שלא מדובר במפגע או בהתרשלות, או שהאזור לא נמצא באחריותה, לטעון שהנזקים של התובע הינם קטנים מהכתוב בכתב התביעה, שאין קשר בין נזקים אלו לבין המקרה שקרה, ואף לנסות להעביר את האחריות לאחרים.

 

יש להבין כי עורכי הדין של העיריות וחברות הביטוח יעשו ככל האפשר על מנת להקטין את הפיצוי. לכן, נדרשת בקיאות ומומחיות בדיני נזיקין בכלל ובתביעות נגד עיריות ומועצות בפרט על מנת לנהל את הדיונים בבית המשפט בצורה יעילה וטובה, המביאה לפיצוי הגבוה ביותר. 

הפיצוי עצמו תלוי בחומרת הפגיעה, בהיקף הנזק – לרבות הוצאות רפואיות, כאב וסבל, אובדן ימי עבודה וכדומה, ואם התאונה גרמה לנכות – הפיצוי יהיה תלוי באחוזי הנכות שנקבעו ובגילו של הנפגע.

 

רוצים לדעת האם ניתן לתבוע עירייה? לפרטים נוספים על תביעות נגד עיריות ולקבלת ליווי וסיוע משפטי לכל אורך הדרך, הנכם מוזמנים לפנות אל משרדנו והצוות המשפטי שלנו ישמח לסייע לכם.

 

 

 

לייעוץ משפטי ראשוני ולתאום פגישה ללא עלות, התקשרו 04-6336717 או השאירו פרטים

דילוג לתוכן